טשטוש צלקות – על סוגי צלקות שונים שדורשים אסטרטגיות טיפול שונות

צלקות הן חלק טבעי מתהליך ההחלמה של העור ועלולות לנבוע מגורמים שונים כמו ניתוח, אקנה או פציעות. בעוד שצלקות מסוימות יכולות לדעוך עם הזמן, חלקן עשויות להיות בולטות יותר ולגרום למודעות עצמית או אי נוחות. אם אתם מבקשים להפחית את הופעת הצלקות, ישנם מספר טיפולים להסרת צלקות זמינים כיום. כדי לבחור באפשרות הטובה ביותר עבורכם, חשוב להבין אילו סוגי צלקות ישנם.

הבנת סוגי צלקות

הבנת סוגי הצלקות השונים יכולה לעזור בקביעת גישת הטיפול המתאימה ביותר. להלן סוגי הצלקות העיקריים ומאפייניהם:

 1. צלקות היפרטרופיות – צלקות היפרטרופיות הן צלקות מורמות ועבות שנשארות בגבולות הפצע המקורי. הן עשויות להיות בצבע אדום או ורוד ונוטות להשתפר עם הזמן. עם זאת, הן יכולות להיות מגרדות או לא נוחות והחלמתן עשויה להימשך זמן רב יותר בהשוואה לסוגי צלקת אחרים.
 2. צלקות קלואידיות – צלקות קלואידיות דומות לצלקות היפרטרופיות אך מתרחבות מעבר לגבולות הפצע המקורי. הן מאופיינות בייצור מוגזם של קולגן, המוביל לצלקת מוגבהת, ועבה, ולעיתים גדולה יותר. צלקות קלואיד יכולות להיות מגרדות, כואבות ועשויות להמשיך ולגדול לאורך זמן. הן יכולות להופיע בתדירות גבוהה יותר אצל אנשים עם נטייה גנטית.
 3. צלקות אטרופיות – צלקות אטרופיות מופיעות כשקעים או חריצים בעור. לעתים קרובות הן קשורות למצבים כמו אקנה, אבעבועות רוח או פציעות הגורמות לאובדן רקמות. צלקות אטרופיות יכולות להיות בעלות צורות שונות -צרות ועמוקות, בצורת שקעים רחבים עם קצוות מוגדרים היטב, או בצורת שקעים דמויי גל.
 4. צלקות התכווצות – צלקות התכווצות מתרחשות בדרך כלל לאחר כוויות או כאשר אזור גדול של העור אובד. הן מביאות למראה עור מתוח ומבריק עקב התכווצות הרקמות הבסיסיות במהלך תהליך הריפוי. צלקות התכווצות יכולות להגביל את התנועה ועשויות להשפיע גם על רקמות עמוקות יותר, כגון שרירים ועצבים.
 5. צלקות פיגמנטיות – צלקות פיגמנטיות מתייחסות לצלקות בעלות צבע כהה או בהיר יותר בהשוואה לעור שמסביב. הן יכולות להתרחש עקב ייצור מלנין מוגזם או אובדן פיגמנטציה במהלך תהליך הריפוי. צלקות פיגמנטיות נראות בדרך כלל אצל אנשים עם גווני עור כהים יותר.

חשוב לציין שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי שילוב של סוגי צלקות שונים או לחוות שינויים בצלקות שלהם לאורך זמן. הבחירה בטיפול להסרת צלקות תהיה תלויה במאפיינים הספציפיים של הצלקת, כגון סוג, גודל, מיקום וסוג העור והבריאות הכללית של האדם. בשל כך, חיוני להתייעץ עם מומחים בתחום, שיזהו במדויק את סוג הצלקת ויפתחו תוכנית טיפול מותאמת אישית המתייחסת לדאגות ולמטרות הספציפיות של המטופל.

טיפולים נפוצים לצלקות

 • טיפולים מקומיים – לצלקות קלות, ניתן להשתמש בטיפולים מקומיים כגון ג'ל סיליקון, קרמים או משחות. מוצרים אלו מסייעים בשיקום העור, השטחת הצלקת ושיפור המרקם והמראה של הצלקת לאורך זמן. טיפולים מקומיים משמשים לעתים קרובות בשילוב עם טכניקות אחרות להסרת צלקות לתוצאות מיטביות.
 • טיפול בלייזר – טיפול בלייזר הוא שיטה פופולרית ויעילה להסרת צלקות. הוא משתמש בקרני לייזר ממוקדות כדי לשבור רקמת צלקת, לעורר ייצור קולגן, ולקדם את התחדשות העור. ניתן להשתמש בטכנולוגיות לייזר שונות בהתאם לסוג ולחומרה של הצלקת. טיפול בלייזר יכול לעזור לשפר את המרקם, הצבע והמראה הכללי של הצלקות. לקריאה נוספת על טיפול בלייזר לטשטוש צלקות בנטור קליניק.
 • פילינג כימי – פילינג כימי כרוך במריחה של תמיסה כימית על העור, אשר מקלפת את השכבות העליונות וחושפת עור רענן וחדש מתחתיה. תהליך זה יכול לעזור לשפר את המראה של צלקות שטחיות, צלקות אקנה והיפרפיגמנטציה. פילינג כימי ממריץ את ייצור הקולגן ומקדם את חידוש העור, וכתוצאה מכך תורם למראה עור חלק ואחיד יותר.
 • Microneedling – Microneedling הוא הליך המשתמש במחטים עדינות ליצירת מיקרו-פציעות מבוקרות בעור. מיקרו פציעות אלו מעוררות את ייצור הקולגן והאלסטין, מקדמות את התחדשות העור ומפחיתות את הופעת הצלקות. ניתן לבצע Microneedling עם או בלי מריחה של סרומים מקומיים או פלזמה עשירה בטסיות (PRP) לתוצאות משופרות. למידע נוסף על טיפולי מיקרופלזמה בנטור קליניק.
 • תיקון צלקת ניתוחית – עבור צלקות חמורות יותר, ניתן להמליץ על תיקון צלקת ניתוחית. זה כרוך בהסרה כירורגית של רקמת הצלקת ומיקום מחדש או סגירה של הפצע באופן שממזער את הופעת הצלקת. תיקון צלקת כירורגית יכול להיות אופציה יעילה לצלקות גדולות או צלקות שלא הגיבו טוב לטיפולים אחרים.
 • חומרי מילוי עוריים – ניתן להשתמש בחומרי מילוי עוריים כדי לשפר את המראה של סוגים מסוימים של צלקות, במיוחד צלקות אטרופיות. על ידי הזרקת חומרי מילוי לאזורים המדוכאים של הצלקת, ניתן ליישר את פני העור, להפחית את החריץ הנראה לעין ולהפוך את הצלקת לפחות בולטת. חומרי מילוי עוריים מספקים תוצאות זמניות וייתכן שיהיה צורך לחזור על הטיפול מדי פעם.

למידע נוסף על טיפולים לטשטוש צלקות בנטור קליניק.

סבלנות וציפיות מציאותיות

חשוב לציין כי טיפולי הסרת צלקות דורשים זמן ומספר פגישות כדי להגיע לתוצאות מיטביות. התגובה של כל אדם לטיפול עשויה להשתנות, וייתכן שלא תמיד הסרה מלאה של צלקות תתאפשר. חיוני להעמיד ציפיות ריאליות ולהבין שהמטרה היא למזער את הופעת הצלקות ולשפר את מרקם העור.

 

התחבר

איפוס סיסמה

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.